ارتباط با دبیرخانه دایم همایش     info@itcg.ir     02188734499     
 

 
  • ثبت نام
  • ارسال مقاله
درباره همایش
مقدمه
امروزه اطلاعات جزو مهم‌ترين دارايي‌ها و منابع استراتژيك هر سازمان به حساب آمده، و فناوری اطلاعات یکی از مهم‌ترین ابزارهای تاثیرگذار در زندگی انسان‌ها است. با گذشت چندین دهه از ظهور این فناوری، به دلیل عدم قطعیت و پیچیدگی بسیار آن، نقش این منبع و نحوه‌ی تاثیر و تعامل آن با سایر منابع سازمانی، نحوه راهبری و مدیریت آن هنوز مبهم، و در عین حال حساس و حیاتی است. با وجود ابهام موجود در فرآیند به‌کارگیری این فناوری، نقش این منبع و تاثیر آن در هدایت و جهت‌گیری‌های اصلی فرآیندهای کسب‌وکاری و اولویت‌های سازمانی و هم‌چنین ایجاد مزیت‌های رقابتی، به صورت فزاینده‌ای در حال رشد است. به همين دليل، نحوه مديريت فناوري اطلاعات به‌عنوان يكي از اركان مهم برنامه‌ريزي سازماني محسوب مي‌شود. وجود این نقش مهم، نیاز به یک ساختار سیستماتیک برای سیاست‌گذاری و راهبری حوزه‌ی فناوری اطلاعات را هر چه بیشتر مورد تاکید قرار داده تا از این مسیر تصمیمات این حوزه بر اساس یک چارچوب هماهنگ توسط ارگان‌های مسوول تصمیم‌گیر (چه در سطح یک سازمان و چه در سطح ملی) اتخاذ گردد.
در راستای تحقق یک نظام سیستماتیک به منظور سیاست‌‌گذاری و راهبری فناوری اطلاعات پاسخ به سوالات زیر ضروری است:
  1.  چه تصمیماتی در حوزه‌ی فناوری اطلاعات باید اتخاذ شده و چه سیاست‌هایی باید تبیین شود تا از مدیریت و استفاده‌ی کارا و موثر فناوری اطلاعات مطمئن باشیم؟
  2. چه کسی و با چه اولویت و محدوده‌ای، اجازه‌ی اتخاذ این‌گونه تصمیمات و وضع سیاست‌های عنوان شده، در حوزه‌ی فناوری اطلاعات را دارد؟
  3. مکانیسم اتخاذ تصمیم و سیاست‌گذاری در حوزه‌ی فناوری اطلاعات توسط نهادهای مسوول در این زمینه، و هم‌چنین روال پایش و ارزیابی نتایجِ حاصل از اجرا شدنِ سیاست‌های اتخاذی چگونه است؟

انگیزه
کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، با درک شرایط موجود و نیاز به بررسی و طرح این موضوع در سطح گسترده (با حضور مخاطبان) از سال 1391 تا کنون اقدام به طرح‌ریزی و اجرای سلسله همایش‌هایی با عنوان کلی «راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات»، ولی با موضوعات مختلف، کرده است.
هدف از برگزاری این همایش‌ها، تبیین موضوع، ارایه زیرساخت‌های نظری، تشریح استانداردها و چارچوب‌های جهانی، بیان به‌روش‌ها و تجارب برتر، و بررسی تجارب و پروژه‌های مرتبط داخلی است. 


تجربیات پیشین
موضوعات و تاریخ‌هایی که همایش‌های قبلی برگزار شده، آمده است:
  • همایش نخست (با موضوع «راهبری سازمانی فناوری اطلاعات») در اسفند 1391
  • همایش دوم (با موضوع «ارتقای ظرفیت کارفرمایی در تعریف و اجرای پروژه‌ها و خدمات فناوری اطلاعات») در آذر 1392
  • همایش سوم (با موضوع «ممیزی فناوری اطلاعات») در دی 1393


نقشه راه
پوستر همایش
کاربران آنلاين111
بازديد امروز70
بازديد اين هفته70
بازديد اين ماه8605
بازديد امسال52559
کل بازديدها689757


کلمات کلیدی

  

 

 

پیوند های مهم

       

شبکه های اجتماعی

محورها
 
مسوولان
 
رویکرد همایش
 
مخاطبان

 
  نظام صنفی رایانه ای تهران
نظام صنفی رایانه ای کشور
شورای عالی فضای مجازی