ارتباط با دبیرخانه دایم همایش     info@itcg.ir     02188734499     
 

 
  • ثبت نام
  • ارسال مقاله
تاريخ:سوم شهريور 1394 ساعت 09:12   |   کد : 113
اطلاعات مهمترین توانمندساز کوبیت 5 که در عمل کمتر توان مدیریت و راهبری آن وجود دارد.

نتایج  نظرسنجی دانشگاه آنتورپ بلژیک  که به سفارش ISACA  در زمینه ارزیابی کوبیت 5 انجام شده است، حاکی از َآن است که هر هفت توانمند ساز کوبیت 5  از اهمیت بالایی برخوردار هستند.  هفت توانمند ساز کوبیت 5 شامل موارد ذیل است:
1.    اصول، خط مشی‏ها و چارچوب‏ها
2.    فرآیند
3.    ساختار سازمانی
4.    فرهنگ، اخلاق، رفتار
5.    اطلاعات
6.    خدمت، زیرساخت و برنامه‏های کاربردی
7.    افراد. مهارت‏ها و شایستگی‏هادر این بین اطلاعات مهمترین توانمندساز شناسایی شده، اشخاص، مهارت‏ها و شایستگی‏ها و فرآیند در رده دوم و سوم اهمیت قرار گرفتند.  کوبیت 5  راهنماهایی برای استقرار و پیاده‏سازی فرآیندها و اطلاعات ارائه کرده است. اما این چارچوب برای اشخاص، مهارت‏ها و شایستگی‏ها راهنمایی ارائه نکرده و در این زمینه استفاده از  چارچوب‏های European e-Competency Framework و نسخه 5 چارچوب  Skills Framework for the Information Age پیشنهاد شده است.با وجود اهمیت نخست توانمندساز اطلاعات از دید شرکت کنندگان در نظرسنجی انجام شده، آن‏ها اذعان داشتند که در زمینه مدیریت و راهبری این توانمندساز موفقیت کمتری نسبت به سایر توانمندسازها وجود داشته است.
این نظر سنجی، یک نظر سنجی آنلاین بوده که 896 پاسخ قابل قبول در آن کسب شده است. افراد شرکت کننده در نظر سنجی عموما مدیران عامل، مدیران فناوری اطلاعات، ممیزان و افراد دارای مدرک CGEIT از ISACA  بوده‏اند. این افراد 20 % در آسیا، 24% در اروپا و 31% در آمریکای شمالی مشغول به کار بوده‏اند.پاسخ‏دهندگان متخصصانی در حوزه‏های کسب و کار متنوع را شامل می‏‌شدند که ‌اکثریت آن‏ها (26%) در حوزه بانکداری مشغول به کار بوده‏اند.

مرجع:
ISACA, “Benchmarking and Business Value Assessment of COBIT® 5”, 2015, http://www.isaca.org/Knowledge-Center/Research/ResearchDeliverables/Pages/benchmarking-and-business-value-assessment-of-cobit-5.aspx

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

پوستر همایش