ارتباط با دبیرخانه دایم همایش     info@itcg.ir     02188734499     
 

 
 
 
اطلاعات همایش دوم
 مقدمه
امروزه اطلاعات جزو مهم‌ترين دارايي‌ها و منابع استراتژيك هر سازمان به حساب آمده، و فناوری اطلاعات یکی از مهم‌ترین ابزارهای تاثیرگذار در زندگی انسان‌ها است. با گذشت چندین دهه از ظهور این فناوری، به دلیل عدم قطعیت و پیچیدگی بسیار آن، نقش این منبع و نحوه‌ی تاثیر و تعامل آن با سایر منابع سازمانی، نحوه راهبری و مدیریت آن هنوز مبهم، و در عین حال حساس و حیاتی است. با وجود ابهام موجود در فرآیند به‌کارگیری این فناوری، نقش این منبع و تاثیر آن در هدایت و جهت‌گیری‌های اصلی فرآیندهای کسب‌وکاری و اولویت‌های سازمانی و هم‌چنین ایجاد مزیت‌های رقابتی، به صورت فزاینده‌ای در حال رشد است. به همين دليل، نحوه مديريت فناوري اطلاعات به‌عنوان يكي از اركان مهم برنامه‌ريزي سازماني محسوب مي‌شود. وجود این نقش مهم، نیاز به یک ساختار سیستماتیک برای سیاست‌گذاری و راهبری حوزه‌ی فناوری اطلاعات را هر چه بیشتر مورد تاکید قرار داده تا از این مسیر تصمیمات این حوزه بر اساس یک چارچوب هماهنگ توسط ارگان‌های مسوول تصمیم‌گیر (چه در سطح یک سازمان و چه در سطح ملی) اتخاذ گردد.
در راستای تحقق یک نظام سیستماتیک به منظور سیاست‌‌گذاری و راهبری فناوری اطلاعات پاسخ به سوالات زیر ضروری است:
1.    چه تصمیماتی در حوزه‌ی فناوری اطلاعات باید اتخاذ شده و چه سیاست‌هایی باید تبیین شود تا از مدیریت و استفاده‌ی کارا و موثر فناوری اطلاعات مطمئن باشیم؟
2.    چه کسی و با چه اولویت و محدوده‌ای، اجازه‌ی اتخاذ این‌گونه تصمیمات و وضع سیاست‌های عنوان شده، در حوزه‌ی فناوری اطلاعات را دارد؟
3.    مکانیسم اتخاذ تصمیم و سیاست‌گذاری در حوزه‌ی فناوری اطلاعات توسط نهادهای مسوول در این زمینه، و هم‌چنین روال پایش و ارزیابی نتایجِ حاصل از اجرا شدنِ سیاست‌های اتخاذی چگونه است؟

انگیزه
کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، با درک شرایط موجود و نیاز به بررسی و طرح این موضوع در سطح گسترده (با حضور مخاطبان) از سال 1391 تا کنون اقدام به طرح‌ریزی و اجرای سلسله همایش‌هایی با عنوان کلی «راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات»، ولی با موضوعات مختلف، کرده است.
هدف از برگزاری این همایش‌ها، تبیین موضوع، ارایه زیرساخت‌های نظری، تشریح استانداردها و چارچوب‌های جهانی، بیان به‌روش‌ها و تجارب برتر، و بررسی تجارب و پروژه‌های مرتبط داخلی است. 

تشریح اثرات همایش بر کسب‌وکار اعضای سازمان
در این سلسله همایش‌ها از یک سو، صاحب‌نظران حوزه‌ی فناوری اطلاعات فرصت می‌یابند تا نظریات و رویکردهای خود را ارايه کنند، و از سوی دیگر سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی که تجربه‌ی برپایی نظام راهبری فناوری اطلاعات در مجموعه خود را داشته‌اند، این مجال را دارند که تجربیات و دانش خود را در این زمینه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دهند. در نتیجه، برای شرکت‌کنندگان این فرصت مهیا می‌شود تا با آگاهی از دیدگاه‌های مختلف و تجربیات برتر در زمینه استقرار ساختار راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات در مجموعه خود، اقدام کنند. لذا برای تحقق اهداف عنوان شده و در راستای رسالت خود، نظام صنفی رایانه‏‌ای تهران اقدام به برگزاری سلسله همایش‌‏های راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات کرده است.

سابقه برگزاری
موضوعات و تاریخ‌هایی که همایش‌های قبلی برگزار شده، آمده است:
•    همایش نخست (با موضوع «راهبری سازمانی فناوری اطلاعات») در اسفند 1391
•    همایش دوم (با موضوع «ارتقای ظرفیت کارفرمایی در تعریف و اجرای پروژه‌ها و خدمات فناوری اطلاعات») در آذر 1392


کاربران آنلاين1
بازديد امروز2
بازديد اين هفته2
بازديد اين ماه2
بازديد امسال2
کل بازديدها4
 


کلمات کلیدی

  

 

 

پیوند های مهم

       

شبکه های اجتماعی

محورها
 
مسوولان
 
رویکرد همایش
 
مخاطبان

 
  نظام صنفی رایانه‌ای تهران

نظام صنفی رایانه‌ای کشور

شورای عالی فضای مجازی

شورای اجرایی فناوری اطلاعات